Odc. 3 – Pierwszy dzień w szkole

1 września to dla większości dzieci i młodzieży kolejny dzień, w którym wracają do szkoły po wakacjach. Dla niektórych to coś znacznie więcej- to rozpoczęcie nowego etapu życia, jakim jest nauka w szkole. 

My, dorośli, obawiamy się, że nasze dziecko nie zaaklimatyzuje się w nowym otoczeniu, nie znajdzie nowego przyjaciela. Boimy się też, że nasze “maleństwo” nie jest jeszcze gotowe do szkoły i nie będzie w stanie wysiedzieć godziny lekcyjnej w ławce. Często, martwiąc się na zapas, nieświadomie przenosimy nasze emocje na dzieci, a to właśnie dzieciom zmienia się całkowicie ich dotychczasowe życie. 

W tym odcinku porozmawiamy o tym, czy nasze obawy są słuszne, czy warto rozmawiać i przygotować dziecko na nadchodzące zmiany i czy możemy jakoś pomóc młodym pierwszoklasistom przejść kolejny etap rozwoju, nie tracąc przy tym głowy. 

Do rozmowy przy kawie zaprosiłyśmy mamę, której pociecha rozpoczyna w tym roku przygodę ze szkołą. Porozmawiamy też z maluchami idącymi do pierwszej klasy i zerówki.

Naszym ekspertem będzie wykwalifikowana nauczycielka, Pani Julita, która podpowie nam, jak możemy pomóc dzieciom podejść do tego tematu z dystansem i luzem, a jednocześnie w pełni przygotować się na nadchodzące zmiany.

Z przeprowadzonych w tym podcaście rozmów wynika, że to głównie rodzice obawiają się tego, jak ich dzieci poradzą sobie w sytuacji szkolnej. Dzieci są pełne nadziei i podekscytowane nadchodzącymi zmianami. Nasz ekspert zgadza się z nami twierdząc, że gotowość szkolna to przede wszystkim rozwój emocjonalny i społeczny, a nie wiedza czy umiejętność czytania i pisania. Możemy jednak pomóc przejść naszym dzieciom przez ten trudny dla wszystkich etap. 

Pamiętajmy o tym, że możemy je przygotować, korzystając przykładowo z poniższych pomysłów:

  1. Nie przerzucajmy naszych obaw na dzieci, tylko spokój nas uratuje!
  2. Korzystajmy z możliwości poznania szkoły dzięki organizowanym w niej dniom otwartym.
  3. Zapoznajmy dziecko z budynkiem szkoły, odwiedzając ją wcześniej. 
  4. Spróbujmy zorganizować spotkanie dzieci i rodziców przed rozpoczęciem roku szkolnego.
  5. Rozmawiajmy z dzieckiem na temat zasad panujących w szkole. 
  6. Nie straszmy dziecka szkołą.
  7. W przypadku dużych lęków i obaw poprośmy o pomoc nauczyciela przedszkolnego i skorzystajmy z bajek terapeutycznych.
  8. Pozwólmy dziecku aktywnie uczestniczyć w przygotowaniu wyprawki szkolnej.
  9. Uczmy samodzielności już od najmłodszych lat. 

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak zbudować wewnętrzną motywację dziecka do nauki i do chodzenia do szkoły, zajrzyjcie na kanał Małgorzaty Żółtaszek – 5 minut dla Relacji by Pozytywne Relacje . Odcinek „Idziemy do szkoły” możecie obejrzeć poniżej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x