Odc. 2 – Czy warto wysyłać dzieci na obóz?

W dzisiejszym odcinku naszego podcastu zastanawiałyśmy się, czy warto wysyłać dzieci na obozy i kolonie. 

Jako rodzice często mamy mnóstwo obaw przed pierwszym wysłaniem dzieci na samodzielne wyjazdy – czy słusznie? Kiedy nadchodzi najlepszy czas na pierwszy samodzielny wyjazd dziecka? Czy jest ono gotowe? Czego my, jako rodzice, tak naprawdę się obawiamy? Czy nie przenosimy swoich lęków na nasze dzieci? Czy kolonie to dobry pomysł dla każdego dziecka? 

Żeby znaleźć odpowiedzi na te i kilka innych pytań zaprosiliśmy kilkoro gości. 

Na kawę zaprosiłyśmy dwie mamy, które w tym roku wysłały swoje dzieciaki na obóz. Podczas rozmowy okazało się, że mają mniej lęków i obaw niż my. Ciekawe czy to dlatego, że tak niewiele wiedzą o obozach i jak dużo niebezpieczeństw czyha na ich niewinne dzieci, czy po prostu są rozsądnymi mamuśkami.

Udało nam się również porozmawiać z kierownikiem obozu dla dzieci tuż po powrocie z podróży. Podzielił się z nami swoimi doświadczeniami i wrażeniami związanymi z zachowaniem dzieci i rodziców podczas obozu, a także udzielił kilku cennych wskazówek na temat przygotowania ich do przyszłych wyjazdów.

Posłuchałyśmy też wrażeń uczestników, którzy właśnie wrócili z obozu, czyli dzieci! Słuchając tego odcinka, dowiecie się, czy według nich było warto i co najbardziej utkwiło im w pamięci! 🙂


Ze wszystkich przeprowadzonych rozmów wynika jasno, że warto, a nawet powinno się wysyłać dzieci na kolonie i obozy. Należy oczywiście odpowiednio je przygotować do wyjazdu i nie mamy tu na myśli jedynie spakowania walizki. Przede wszystkim przed podjęciem decyzji o wysłaniu dziecka zastanówmy się, czy jest na to gotowe. Po czym to rozpoznać? Po tym, że dziecko dopytuje o możliwość uczestniczenia w obozie, cieszy się na samą myśl o czekających na nie przygodach, że jest w miarę samodzielne, potrafi się ubrać odpowiednio do pogody, samodzielnie się umyć, czy powiadomić o swoich potrzebach opiekuna. A jeśli nadal się obawiamy, to możemy spróbować pomóc dziecku na różne sposoby wcześniej. Możemy, między innymi :

 • wysyłać dziecko na półkolonie oraz zostawiać je z wykwalifikowanymi opiekunami na krótszy czas
 • uczyć samodzielności
 • wspierać dziecko w utrzymywaniu dobrych relacji z rówieśnikami
 • nie wyręczać dziecka w rozwiązywaniu konfliktów
 • wzmacniać pewność siebie
 • wykształcać nawyki utrzymywania czystości 

Gdy już nasze dziecko jest gotowe i wysyłamy je na obóz, nie popełniajmy błędów nadgorliwego rodzica, bo możemy w ten sposób popsuć całą imprezę. Nasze rady to:

 • porozmawiajmy przed wyjazdem o tym, czego może się spodziewać
 • na pierwszy raz zaplanujmy wyjazd, w którym uczestniczą inne znajome dzieci
 • pakujmy się razem z dzieckiem, nie zapominając o ulubionej maskotce
 • jeżeli dziecko przyjmuje leki, zapakujmy je wraz z instrukcją przyjmowania i poinformujmy o tym opiekuna
 • nie dzwońmy do dziecka za często i rozmawiajmy krótko przez telefon
 • nie odwiedzajmy dziecka, chyba że organizator poinformuje nas o innych zwyczajach kolonijnych w tym zakresie
 • zabezpieczmy dziecko przed ewentualnym  głodem, zaopatrując je w niepsujące się przekąski i wodę

Pamiętajmy, że wysyłając nasze pociechy na obóz oddajemy je w dobre ręce. To prawdziwa szkoła życia dla dzieci i dla nas.

LINKI:

https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/zdrowie-dziecka/dziecko-na-koloniach-lub-obozie-jak-je-przygotowac-na-pierwsze-wakacje-aa-WxW2-rTjx-t6Rs.html

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x