Odc. 1 – Wakacje nad wodą

…czyli jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci.


W tym odcinku wspólnie zastanawiamy się, jak bezpiecznie spędzić czas nad wodą z dziećmi. 

Po krótkiej rozmowie z dzieciakami na temat wody i tego, co wiedzą o zasadach bezpiecznej kąpieli konfrontujemy ich pomysły i doświadczenia z wypowiedzią eksperta, którą jest Paulina Barzycka.

Paulina jest IV zawodniczką Igrzysk Olimpijskich w Atenach, medalistką mistrzostw Europy oraz finalistką mistrzostw świata w pływaniu, wielokrotną medalistką i rekordzistką Polski. Obecnie jest instruktorką pływania w prowadzonej przez siebie szkole „Wodna Akademia Pauliny Barzyckiej”. Prywatnie jest mamą Jasia, Zuzi i Hani, czyli jak każda z nas, to typowa matka Polka.

Nadeszły upragnione i wyczekane wakacje. Dzieci zmęczone szkołą, obowiązkami, codziennym wstawaniem o nieludzkiej porze nie mogą się doczekać wolnego. A skoro wakacje, to woda!

Wyjeżdżamy z całą rodziną nad jezioro, nad morze, czy po prostu idziemy na basen. 

Nie wiem, jak Wy podchodzicie do tematu wody, ale my jesteśmy po prostu przerażone. Tyle słyszy się o tym, ile osób codziennie ginie nad wodą. W czerwcu tego roku, jak publikuje policja na swojej stronie internetowej, zginęło już 95 osób (dane z 1-27.06.2019). Być może jest to przewrażliwienie, ale wydaje nam się, że nigdy za dużo ostrożności, tym bardziej, że chodzi o życie naszych dzieci.

Podczas rozmowy z naszymi dzieciakami trochę się uspokoiłyśmy, bo okazuje się, że wiedzą na temat bezpiecznego zachowania nad wodą całkiem sporo, głównie ze szkoły. Co prawda, jak to dzieci, mają bujną wyobraźnię i nieco namnożyły im się flagi ostrzegawcze przy kąpieliskach, ale musimy przyznać, że byłyśmy pod wrażeniem ich wiedzy.

Rozmowa z ekspertem pomogła nam wszystko podsumować, więc prezentujemy poniżej to, co udało nam się w skrócie ustalić w punktach:

  1. Kąpiemy się tylko w miejscach do tego przeznaczonych i strzeżonych przez ratownika.
  2. Czerwona flaga oznacza zakaz kąpieli, biała, że można się kąpać, jest to miejsce strzeżone przez ratownika. Brak flagi oznacza, że nie jest prowadzony nadzór ratowniczy.
  3. Należy zawsze nadzorować dzieci kąpiące się w wodzie i przebywające nad wodą, nawet, gdy w pobliżu jest ratownik.
  4. Dzieci toną po cichu.
  5. Karta pływacka nie gwarantuje bezpieczeństwa.
  6. Nie wolno wskakiwać do nieznanej wody.
  7. Dzieci nad wodą powinny być pod nadzorem trzeźwych osób.
  8. Należy chronić dzieci i siebie przed upałem, czyli odpowiednio się ubierać, pić dużo wody i stosować właściwe kosmetyki.

Linki powiązane z tematem bezpieczeństwa nad wodą:

Dziewczynka tonąca, uratowana przez ratownika:

Dziecko utonęło w basenie (UWAGA! – nie dla widzów o słabych nerwach)

Ostatni skok:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x